TÉMA Jsou auta na vodík budoucnost, která zařízne baterky? CZ/SK

13. 01. 2021
13 179 zhlédnutí

Elektrická budoucnost je dnes už téměř jistota. Přesto jsou bateriové elektromobily terčem nenávisti, jejich přínos a ekologie jsou zpochybňovány, a stále častěji se ozývají hlasy, že budoucnost je ve vodíku. Vlastně téměř pod každým videem co natočím, nebo článkem co napíšu, a vystupuje v něm elektrifikace, se to ihned začne rojit komentáři o vodíkové budoucnosti a slepé uličce bateriových elektromobilů. Tak jsem se rozhodl podívat na tohle téma zblízka. Je vodík opravdu tak jasným vítězem?
SLEVA 10% na autokamery NEXTBASE
- slevový kód Hrubis (platný do 31.1.2021)
Pro České fanoušky www.autokamery.net/
Pro Slovenské fanoušky www.autokamery.eu/
Článek je k přečtení na www.autojournal.cz

Sleduj novinky na: instagram.com/hrubis/

Podpoř mě na www.paypal.me/hrubis
Korunový účet 1200191029/3030

Komentáře
 • Hezky shrnuto. děkuji. Nicméně, nechci být za hnidopicha, nic proti autům na baterku, už jako dítě jsem taková řídil, ale trochu mě zneklidňují zprávy od geologů o dostupnosti surovin na baterie. A ty nejsou příznivé. Trochu se bojím, aby to nevyšumělo jako bionafta. Jako laboratorní vzorek to fungovalo, než někdo spočítal, že když budeme mít 100% bionaftu, tak umřeme hlady, protože nezbyde pole na potraviny. A když vidím plány politiků nejen na 100% elektomobility, ale že celá hospodářství pojedou při inverzi na baterie třeba 5 dní......????????? Takže asi tak nějak, nejen vodík ale asi i jiné alternativy budou třeba, vědcům držím palce, ať se nemusím učit jezdit na koni.......

  Arnošt BrendelArnošt BrendelPřed 10 hodinami
 • Nie som fanusik ani jednej technologie, ale mne pride ze pri bateriach treba omnoho viac vzacnych kovov oproti vodikovym autam a teda aj mnozstvo baterii, ktore vieme vyrobit je dost limitovany. Uz teraz maju automobilky s dodavkou baterii problemy a to sa predavaja elektro aut iba zlomok. Ak by som si mal v dalekej buducnosti vybrat auto tak pri rovnakej cene tak skor vodik alebo synteticke paliva...

  Milan BenickýMilan BenickýPřed 12 dny
  • Ono tam těch vzácných kovů není až tolik. Například lithia tam nejsou ani procenta. S dodávkami je problém logický - a nejsou to materiály. Je to příliš velká poptávka, a nestíhá se vyrábět. Tento rok má být dokončeno několik továren na baterie, aby se dodávka stabilizovala. Ale jinak souhlasím s tím, že do budoucna by se mělo zaměřit na složení baterií

   HrubisHrubisPřed 11 dny
 • Výborné informatívne video. Ďakujem.

  FARMER OWGAFARMER OWGAPřed 13 dny
 • Super zhrnuté. Tá komplikovanosť vodíkového pohonu a jej účinnosť ma prekvapila. Najskôr som sa obával že ten vodík pochováš, ale na konci si to krásne zhrnul. Rovnako to vidím aj ja. BEV pre OA, FCEV pre NA, lode, lietadlá. A vždy bude viac pohonov na výber. Perfektné video

  JanNick0JanNick0Před 27 dny
  • Díky moc, jsem rád, že se líbilo :)

   HrubisHrubisPřed 27 dny
 • Vodík vzhledem k jeho fyzikálním vlastnostem nebude nikdy použitelný jako palivo pro masové použití. Elektrické akumulátory mají rovněž omezené možnosti. Pro těžkou silniční dopravu a letadla se budou používat výhradně pohony spalující uhlovodíky.

  8000SAC8000SACPřed 28 dny
 • Super informácie len tak ďalej ✊✊👍👍🙂

  ozzy8911ozzy8911Před 29 dny
  • Díky!

   HrubisHrubisPřed 28 dny
 • ELEKTROMOBIL dojede do práce pak do supermarketu a pak domů. A i tak bude většina lidí chtít aby auto bylo schopné co nejdříve zase jet dál. jenom pro jistotu :-) Ale co živnostník nebo obchodník ? Potřebuje aby to jelo stále a na hodinové dobíjení absolutně nemůže čekat. Je jedno jakou má profesi. Žijeme v době kdy zákazník něco chce a pokud máte elektromobil s polovičním dojezdem než jiné auto tak vám nepočká.

  Roman PolickyRoman PolickyPřed 29 dny
  • Tohle už je trochu starý názor. Moderní BEV ukedou i po dálnici 300, Tesly i 500. Dobíjení je samozřejmě otázkou rychlosti stanice, a standard se bude rychle měnit. Když bude standard kolem 100-150 kw, tak bude na nabijeckach stačit nějakých 20-25 min. Pokud jde o nasazení v businessu, taky nevidím problém. Nabijis např při vykaldce atd 🤔

   HrubisHrubisPřed 28 dny
  • takže většina důchodců způsobí BLACKOUT jen aby autíčko bylo ihned znovu s maximálním dojezdem. Elektrárna na střeše ? no pokud dojedu domů za světla ? ha ha ha .... Baterie v autě má minimálně 10x větší kapacitu než baterie k mini elektrárně na střeše RD. Takže až se mi auto ve 14 hodin odpoledne dobije z mojí elektrárny tak mohu vyrazit za klienty. No to jsem asi příliš optimistický. Ona ta 1 až 10 kWp elektrárnička bude autíčko schopná dobít když bude u domečku někde na rovníku :-)

   Roman PolickyRoman PolickyPřed 29 dny
 • Už před cca 18 lety zprovoznil v USA nějaký vynálezce vodíkový pohon kterému stačí ke startu autobaterie a pak už vyrábí vodík a zpětně elektřinu prakticky jenom z vody a vzduchu. Funguje na to hasičská stanice jako prototyp. Bez nehod a problémů dodnes. Také v Japonsku zhruba stejně dávno jiný vynálezce sestrojil auto které si vodík vyrábí samo za provozu. Obávám se že pouze ropný průmysl zabránil v západních zemích vynálezy realizovat. Nyní se ukazuje že Asijské země a firmy navzdory těmto loby dokážou během pár let tyto technologie realizovat ať už se v trezorech ropných šejků schovává cokoliv.

  Roman PolickyRoman PolickyPřed 29 dny
  • Automobilu na těžkou vodu a spotřebou litr na 100 let se asi nedožijeme :-)

   Roman PolickyRoman PolickyPřed 29 dny
  • Jinak ale super informace !! - jenom věřím více že efektivita výroby vodíku bude lepší oproti toxicitě baterií. Také velmi zajímavé budou setrvačníky schopné akumulovat energii mnohem zajímavěji bez ekologické zátěže. Samozřejmě jen jako pojistka proti BlackOut nebo pro zásobování továrny v oblasti slabé rozvodné sítě :-)

   Roman PolickyRoman PolickyPřed 29 dny
 • Díky za super přehled 👍 za mě osobně momentálně dávají největší smysl na pár let z ekologicko-ekonomicko-dojezdového pohledu hybridy typu toyota prius. A za pár let až se dořeší infrastruktura a elektromobily výrazně zlevní, tak klidně masově elektromobily. Ale EU to vidí jinak 🙂 Je ale možné, že bez jejich až nesmyslného tlaku, by pravděpodobně vývoj elektromobilů nešel tak rychle kupředu...

  Limón E46Limón E46Před měsícem
 • Ahoj. Opět perfektní video a objasnění problematiky. Naprosto s tebou souhlasím. Jen bych podotknul, že pokud povedou Evropu „experti“ na životní prostředí jako doposud, nebude to o nic lepší. Nejsem zastáncem elektromobilů, nikoli kvůli technologii pohonu, ale převážně z pohledu jejich tvrdého prosazování a nesmyslného snižování emisí. Ano, v hypotetické rovině, až bude mít každý stát svůj vlastní fúzní reaktor a technologie výroby akumulátorů bude šetrná k matičce zemi, nebo alespoň pokud bude jejich životnost 20 a více let, potom dávají elektromobily smysl z hlediska životního prostředí. Ale v dnešní době, kdy ekonomika je založená na politice umělého zastarávání a konzumní společnosti, kdy musí mít kde kdo co dva roky nové auto, je to asi hudba daleké budoucnosti. Samozřejmě, pokud půjdu do extrému, tak nejekologičtější auto je to, které se nevyrobí :-). Na druhou stranu jsou tu stále paliva jako CNG a LPG nebo systém HHO. Sám jsem najezdil s LPG 300tis km bez jediného problému. Mimochodem LPG se dá použít i u naftových motorů. Na elektromobily se jednoduše nedá plošně přejí okamžitě a to ani v horizontu 10ti let, už jen kvůli infrastruktuře a jejich ceně. Tak proč se ve vývoji motorů potažmo automobilů nezaměřit na implementaci těchto systémů ve větším měřítku než doposud.

  M KM KPřed měsícem
  • @Hrubis Jasně, souhlasím. Už jsem to dále nechtěl rozvádět. On už tak ten komentář byl dost dlouhý:-). V akumulátorech obecně se udělal veliký pokrok, ale největší vliv na životnost aku má teplota. Obecně je ideální teplota pro aku vzhledem k zachování kapacity nějakých cca 20st.C. Nestudoval jsem, jak to mají vyřešené v el. autech, ale každý stupeň dolů nebo nahoru se právě projeví snížením její kapacity tudíž i životnosti.

   M KM KPřed měsícem
  • Ona má baterie překvapivě dlouho životnost, ale hrozně moc to může ovlivnit první majitel. Nicméně vysloužilé baterky se daji buď recyklovat, nebo využít jako úložiště energie :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Dovolil bych si pro dokreslení uvést další relevantní videa, která však nemají za cíl vodíkový pohon hodnotit. Názor si tak divák musí udělat sám: Vodíkové SUV Hyundai Nexo - popis technologie a první svezení csworld.info/mem/video/rcx9fGWpy2hyZmI.html Vodík v dopravě - rozhovor s Dr. Alešem Douckem csworld.info/mem/video/m6uIkX6jyoWheIc.html

  Pavel RiedlPavel RiedlPřed měsícem
 • Naprostý souhlas, velmi pěkně a komplexně řečeno, gratuluji k tak pěknému videu a souhrnu všech dostupných informací! Doporučuji ukázat vodíkovým "fanatikům".

  Josef LJosef LPřed měsícem
  • Díky :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Jestli to ekonomicky nevychází u osobní dopravy, nemůže to vycházet ani u nákladní. Z provozního hlediska je jediný benefit vodíku rychlejší nabíjení. Opravdu to bude stačit?

  Pavel RiedlPavel RiedlPřed měsícem
  • @Hrubis Rozjet těžké vozidlo je energeticky náročnější, ale zase při brždění se vydaná energie neztratí, část z ní doteče do baterie zpět. A jestli už teď má Tesla Semi strop dojezdu 800 km s nákladem 40 tun, tak vzhledem k progresi vývoje akumulátorů si troufám predikovat, že s vodíkem se nikdo chtít sr*t nebude 😉 A co se týká velkých vzdáleností, tak do toho stejně hází vidle bezpečnostní přestávky (v Evropě pro vozy nad 15t nepřerušená doba řízení nesmí přesáhnout 4,5 hodiny, pak musí vykonat řidič kamionu přestávku po dobu nejméně 45 minut). Takže stejně neujede víc jak 500 km...

   Pavel RiedlPavel RiedlPřed měsícem
  • Taky to auto/loď/letadlo teoreticky dojede dále. Velká část těžké přepravy probíhá na velké vzdálenosti, ne evropské “stakilometry” za den.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • csworld.info/mem/video/iNOKsJV9y3h7e5k.html

  Marián FazekašMarián FazekašPřed měsícem
 • Bohužel se nejedná o čistě technický problém, ale o politický. Jak už to u ekologických témat bývá. Osobně si myslím, že vodík má budoucnost z technického hlediska. Nastiněné problémy se dají odstranit, vzpomeňte, jak začínaly elektromobily. Spíš mám takový dojem, že vodíku se z nějakého důvodu házejí klacky pod nohy.

  Petr PucPetr PucPřed měsícem
  • Oni se samozřejmě daji odstranit, spis je otázka jestli to má smysl řešit, když lepší řešení už máme. Tím neříká. Vodík vůbec, ale hodí se jen nekde

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Pokud se nenajde vhodnější čerpatelný elektrolyt jako nosič energie, můžeme jít cestou vyměnitelných baterií, které nebudou stálou součástí vozu. Přijedeme vozem na dobíjecí stanici, kde bude jednoduše baterie mechanizmem vyjmuta a nahrazena dobitou baterií během pár sekund ze dna vozu. Vybitá baterie pak poputuje do nabíjecího racku k diagnostice a k nabití společně se stovkami dalších, které se nabíjejí z aktuálně aktivních energetických zdrojů.

  Filip SovisFilip SovisPřed měsícem
  • Toto má v pláne automobilka Nio. Sám som zvedavý ako to dopadne

   slavo sebestaslavo sebestaPřed měsícem
  • Neumím si představit, že tohle může fungovat ve velkém měřítku jinde, než u skútrů ... logistika, počet baterií, odhad na lokalizaci stanovišť atd. Navíc při dobíjení kolem 30 min (což většina dneších aut umí je-li dostupná dost rychlá dobíječka), by to nepřineslo moc velkou úsporu času

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Opravdu perfektní video, opravdu bych ocenil ve stejné kvalitě srovnání automatu a manuálu :)

  Fridigi HonorFridigi HonorPřed měsícem
  • @Hrubis I u toho automatu je to o neinformovanosti, většinou když se s někým bavím tak akorát slyším že to víc žere, dražší opravy, pomalá akcelerace a že když se zahrabu ve sněhu tak "si pohraju se spojkou a vyjedu všechno". Jde o to že ty automaty dnes nabízí mnoho zajímavých funkcí, které jsou přehlíženy a schovávány za masku toho že kdo je správný chlap ten jede v manuálu :)

   Fridigi HonorFridigi HonorPřed měsícem
  • Díky. U manuálu automatu je spíš o řidičově preferenci. U vodíku to vidím hlavně v nesmyslnosti, a nedostatečné informovanosti. Proto jsem ho natočil :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Super vysvetleni problematiky. Uplny souhlas, ale nepadlo ani slovo o moznost pouzit vodiku Pro bezne benzinove a naftove motory. Uz vice nez 10 let jezdim s naftakama na naftu a vodik, podobne na motorce benzinu vodik. Vyuzivam stepenim vody a vysledek je ten, ze motory maji vetsi vykon, bez karbon a hlavne se podarilo snizit emise na nejakych 10%, u kamionu je u super uspora nafty asi 8%. Ke stepenim je potreba nejakych 30-80W, zalezi podle velikosti a mnozstvi. Zadne zasahy do elektroinstalace nebo palivovr soustavy.

  Thom TruckerThom TruckerPřed měsícem
  • Podla zakladnych prirodnych zakonov, ktore je prisne zakazane porusovat, musi byt pri spotrebe elektrolyzeru 30-80W tepelna energia ziskana spalenim vodiku a kysliku este nizsia. A mechanicka este tretina z toho, cize nejakych 5-10W. A o to viac to spotrebuje paliva, cize celkova mechanicko-energeticka bilancia musi byt zaporna.

   Henrich RaduškaHenrich RaduškaPřed měsícem
 • Je fakt smutné, že ani už dlho poznané jednoduché argumenty zosumarizované v príspevku nedokážu nájsť viac podpory a pochopenia v našich končinách a tým vlasne bránia aj tvorivému prístupu v oveľa širšom riešení dopravnej problematiky. Napríklad problém dojazdu. Pred 42-52 rokmi som bol nadšenec jazdenia (na spartaku) na vzdialenosti 1500 km a viac v jednom kuse s krátkymi tankovacímmi prestávkami až mal z toho človek halucinácie (drogy som nikdy neskúsil, tak neviem či pravé), dnes už nevydržím sedieť v sedadle viac ako 2 hodiny (a to nie kvôli prostate) lebo sa musím pokochať inými dojmami než už napr. otravného pohľadu z auta na diaľnici. Takže ja by som si predstavoval dopravnú infraštruktúru ako (backbone) sieť uzlov vo vzájomnej vzdialenosti cca 200 km, kde by som na spôsob "trajektu" (kolajové, vodné, nadzemné, hyperloops, kozmické, ... trebárs na vodík) pristavil elektromobil s tým malým dojazdom a sám sa posadil do reštauračného priestoru s výhľadom a kompletným vybavením, z cieľového uzla by som sa nabitým elektromobilom dopravil do vlastného cieľa. Nahradená by bola tým kompletne aj celá neefektívna diaľničná sieť.

  andtothalandtothalPřed měsícem
 • @Hrubis Pokud se nebudeme bavit o objektivních záležitostech, jaký je váš subjektivní vztah k elektromobilům? Baví vás?

  Marek MatějkaMarek MatějkaPřed měsícem
  • @Hrubis ja mám elektro na denne použitie a 5L V8 na víkend 😀

   slavo sebestaslavo sebestaPřed měsícem
  • Mám je dost rád. Pro denní ježdění mi to přijde jako ideální řešení - pokud není dobíjení zásadně omezující faktor. Na zábavu jsou jiná auta, ale jinak bych chtěl elektromobil na denní pojíždění jako doplněk k nějakému starému nesmyslu na víkendy :).

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • udělej test tohodle :) csworld.info/mem/video/esqksKCL3I6cZ3c.html

  Tibor PresinszkyTibor PresinszkyPřed měsícem
  • @Hrubis tady se Porsche vyřádilo, třeba se někdy poštěstí :)

   Tibor PresinszkyTibor PresinszkyPřed měsícem
  • Když mi to někdo půjčí 😄🤷‍♂️

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Ahoj tíždeň dozadu som zhodou okolností dal tú istú tému kde mám aj unikátne zábery vnútornosti vodikom poháňaného ťahaču Hyundai csworld.info/mem/video/oZilp4pnx2yXhIM.html

  Electric Cars TVElectric Cars TVPřed měsícem
 • já to ani u těch kamionů nevidím nadějně, Tesla Semi uveze jen o 1t menší náklad oproti spalovacímu kamionu a ujede na nabití až 1000km - 1t na kamionu podle mne zanedbatelné.

  Karel KlímaKarel KlímaPřed měsícem
  • @Hrubis a čím si vodíkem pomůžu kamion na vodík range 1000km a pak musím shánět plnící stanici

   Karel KlímaKarel KlímaPřed měsícem
  • Velká část nákladní dopravy se odehrává na místech, která nikdy neuvidíte, kde tahače jezdí v šílených mrazech/vedrech, kolikrát dny nevidí civilizaci, a tam baterka neuspěje. Někde v rámci převozu mezi logistickými centry, nebo v zastavených oblastech možná.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • csworld.info/mem/video/mZqCsnqd14J_qYs.html&t inspiroval ses? ;)

  Daniel PánekDaniel PánekPřed měsícem
 • Syntetický benzín do klasického spalovacího motoru!

  Petr JandusPetr JandusPřed měsícem
 • Klobuk dole, myslim ze za 20 minut som sa dozvedel o vodiku a celej problematike viac ako za posledne roky. Fakt palec hore, chvilu som si myslel, ze to bude len hejt na vodik, ale bolo to dobre a hlavne zrozumitelne vysvetlene, ake su vyhody a nevyhody.

  PALPROPALPROPřed měsícem
  • Díky, jsem rád, že se líbilo.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Co třeba udělat srovnání..... Elektro vs parní pohon..... A nebo..... Elektro vs koňský provoz 🤣🤣🤣🤣🤣

  jurášek Oberreiterjurášek OberreiterPřed měsícem
  • Přesně tak.... Tak proč do nás cpou elektroauta,když mají stejné bobky jako fosilauta. Navíc jsou dražší a dlouho se tankujou. "čau kámo.... Kam jedeš na výlet? Manželka chce ne Křivoklát a ty? Mi jedem k nabíječce" 😉

   jurášek Oberreiterjurášek OberreiterPřed měsícem
  • Koně dělají bobky, smůla :D. Londýn se v nich malém utopil, což byl paradoxně jeden z důvodu urychlení přechodu na auta.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • super,po tomto videu asi ubudne to mnozstvo vecnych vypisovacov ako sa vodik oplati oproti elektrine viac...hlavne po fakte ze vodik sa vyraba z fosilnych paliv,cize ekologicky problem riesi presne na 0%...len robi z beznych aut na bezne paliva,komplikovane auto,ktore na vyrobu svojich paliv pouzije taktiez tie bezne... :D vodik je po tomto videu u mna uplna zbytocnost co skor ekologii ublizi ako ju zlepsi

  KerementusKerementusPřed měsícem
  • Doufám, že přesně k těmhle lidem se to video dostane :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Veľká vďaka za veľmi zaujímavé a mnohé objasňujúce video. Pre mňa ako obyvateľa paneláku sa javí ako najlepšie riešenie hybridný pohon, napr. Toyota C-HR hybrid 2,0, ale môžem sa samozrejme mýliť. Držím Vám palce a teším sa na budúce videá.

  Fero MazúrFero MazúrPřed měsícem
  • Díky moc :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Hezké shrnutí, díky.

  Martin UherMartin UherPřed měsícem
 • Je škoda že se momentálně moc nepodporují alternativní paliva ve spalovacích motorech LPG/CNG. Dokázalo by se tím vyplnit díru když se bude přecházet na elektřinu.

  Zbynek SteklZbynek SteklPřed měsícem
 • Dobrý den, mám pocit, že v Německu jezdí vlaky na vodík.

  Tom BalcarTom BalcarPřed měsícem
  • Možné to je, ale nemám tu informaci.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Budoucnost je obnovitelná ropa z řas ale bude to ještě pár let trvat...

  franta košátkofranta košátkoPřed měsícem
 • Super že to niekto reálne zhodnoti

  Miroslav ŠtefankaMiroslav ŠtefankaPřed měsícem
 • Velmi kvalitna priprava aj prezentacia. Vdaka

  DriveTeslaDriveTeslaPřed měsícem
  • Díky!

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Toto video si si mohol aj odpustit 🙉🙉🙉

  Daniel FogadaDaniel FogadaPřed měsícem
  • Aj ked som fanusik hybridov aj plug in hybridov .....

   Daniel FogadaDaniel FogadaPřed měsícem
  • @Hrubis jednoducho ma ta tema nejako nezaujala

   Daniel FogadaDaniel FogadaPřed měsícem
  • Proč 🤓

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Bude dostatek el. energie? Jaké budou ceny dobiti? Otázky, kvůli kterým úplně elektromobilitě nevěřím.

  Ondřej ŠulákOndřej ŠulákPřed měsícem
  • @Hrubis nie som si isty ci je uz teraz dostatok elektrickej energie...niekde som zachytil clanok, v ktorom hovorili o ze by elektrarne mali pravo odpojit od nabijania......v niektorych oblastiach najma priemyselnych je ten odber ovela vacsi a ak by tam mali vsetci elektricke auta, tak by ta siet nestacila......a co sa tyka ceny dobjania aut tak ta urcite pojde hore a rapidne, takze ono to az tak v buducnosti lacne nebude. Dovodom zvysenia budu dane. V dnesnej dobe vacsia cast ceny benzinu je tvorena danami ci uz je to dan z paliv alebo dph. Vacsim podielom aut s elektrickym pohonom ubudne aj prijem do statnej kasy a ten sa bude musiet nejako nahradit. ...Buducnost ukaze, ktore riesenie bude lepsie. Z pohladu ekologie v dnesnej dobe elektricke a ani vodikove auta nie su zrovna riesenin....iba vymiename jeden ekologicky problem za druhy a presuvame ho z bodu a do bodu b. Velmi pekne dakujem za vas prispevok. Je fajn pocut nazor niekoho, kto autami zije a do detailov sa zaujima aj o nove technologie.

   Tomas KulifayTomas KulifayPřed měsícem
  • Elektřiny je dost už teď. Problém jen s tím, aby ji v určitou dobu nebylo moc a v jinou málo.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Jako takle, bylo by to na delší elaborát, ale předpokládám, že prakticky všechno už tu zaznělo v těch 400+ příspěvcích přede mnou, tak to vezmu jen tak stručně: Se vším, co ve videu zaznělo, v podstatě naprosto souhlasím, ale zas tak černě bych to s vodíkem neviděl. Holt na ten vodík ještě nejsou technologie. Třeba se časem ukáže, že se je nepodaří dotáhnout na takovou úroveň, aby se to vyplatilo, ale třeba někdy jo. To zatím asi jen tak někdo tady nevíme. To samé třeba ta infrastruktura. Holt by se musela vybudovat, elektromobily taky ještě před pár lety nebylo pořádně kde dobíjet. Osobně je mi jedno, na co to auto jezdí, klidně do něj budu lít močůvku, ale nesmí to dlouho trvat. Takže jako běžný uživatel budu radši pět minut tankovat vodík než půl hodiny nabíjet. Netuším, zda je to prakticky proveditelné, ale teoreticky si dokážu představit, že by lidi měli v garáži nějaký "vodíkový wallbox", který by denně v klídku piánko vyrobil tak kilčo až dvě a na vstupu by pracoval by třeba s nějakými vedlejšími produkty při vytápění v kombinaci se solárními panely apod., nebo třeba nějak na chemické bázi. Jako jasně, lidi v panelácích by byli pořád nahraní, ale to jsou i teď v případě elektrických aut. Ale zase je třeba i uvážit, že vodíku je plná atmosféra, oceány atd. Ale zda na to vůbec někdy bude technologie, to samozřejmě netuším ni náznakem, a co to udělá s životním prostředím, to už vůbec ne. A v této souvislosti tady vidím jeden jiný fakt velký zádrhel: emise. Vypouštět do ovzduší vodní páru asi není úplně ideální. Respektive to samo o sobě ničemu nevadí, ale kdyby to teď začala najednou dělat všechna auta, tak to prostě musí mít značný dopad na klima. Stačí se podívat, co dokáže s lokálním počasím udělat třeba podhorská přehrada, která vlastně nic nedělá, jen tam někde stojí velká vodní plocha, ze které se přirozeně vypařuje voda. A co přehrada. Asi každý už někdy zaznamenal ten rozdíl, když si doma pověsil vyprané prádlo, pak si skočil někam do krámu a vrátil se za hoďku, za dvě. No fakt si nedokážu představit, co by se stalo, kdyby třeba jen půlka aut na světě začala do vzduchy vypouštět páru.

  Bratr ZpátečníkBratr ZpátečníkPřed měsícem
  • Všechno je to o technologii, ale ta samotná výroba vodíku je tak náročná, že nehrozí v domácích podmínkách. A účet za elektřinu bys pak taky vidět nechtěl :D. Vodík tu určitě v budoucnu bude, ale stojím si za tím, že spis v těžké dopravě.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • v mych ocich ma vetsi sympatie vodík a proc ? protoze neni nesmyslne tlacenej do popredi jako baterky, je to az kolikrat na zvraceni, co politici v ramci podpory delaji, vzdy se ma rozhodnout trh a ne politika a koneckoncu snad se vsichni shodneme na tom, ze klasika je ze vsech druhu pohonu ta nejvic eko, ono je to na podstatne delsi komentar, ale jak rikam, ma rozhodovat pouze trh, nic jineho

  Lukáš JanataLukáš JanataPřed měsícem
  • Vodík nikdy netlači, protože z žádné strany nedává smysl, a neřeší nijak zásadně žádný problém.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Opět dobrý počin, děláš mi radost. Hlavně se z Tebe klube solidní EV zapálenec, už to konečně přiznej :)

  Ondřej HloušekOndřej HloušekPřed měsícem
  • Já nikdy nepopíral, že mám elektromobily rád :).

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Velmi pěkné video, pod všechno bych se podepsal. Myšlenky podobného rázu se snažím už nějaký čas prosadit, jsem rád, že se to díky Vám dostane mezi lidi.

  Marek MatějkaMarek MatějkaPřed měsícem
 • Hrubis, líbí se mi komentáře k technice. Ty komentáře k výrobě vodíku jsou naprosto zbytečné, stejně tak se chytám za hlavu, když slyším brečet antiekology, ohledně výroby elektřiny. Jsou technologie jak obojí vyrobit bez emisí a levně, jen to většina lidí nechce vidět. Jestli je pořád pro někoho ekologičtější vozit ropu přes půl zeměkoule, potom v rafinériích složitě vyrábět... Nechápu.

  Tomáš PŘÍHODATomáš PŘÍHODAPřed měsícem
 • Perfektne video. Takto som sa na využitie vodíka v praxi nikdy nepozrel🤔

  Roman OsúchRoman OsúchPřed měsícem
 • Někde jsem četl, že u vodíkových nádrží časem degradují vnitřní stěny nádrže. Nejsem odborník, ale byla by to další nevýhoda.

  Petr MikulicaPetr MikulicaPřed měsícem
  • Nádrže se musí pravidelně měnit, a každý rok (nebo 15tkm) musí na kontrolu. Je to ve videu.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Nežere výroba vodíku vodu? Tu tak moc nepotřebujem....... Já třebas piju pivo.... 🤣 Edit: ale bacha na to.

  Miroslav DočkalMiroslav DočkalPřed měsícem
 • Výborná práce........klobouk dolů..

  Marcel SikoraMarcel SikoraPřed měsícem
  • Díky! :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Výborné video, jen se obávám že všeználkové z diskuzí si to neposlechnou :(

  Šimon Novák BaudotŠimon Novák BaudotPřed měsícem
 • Velmi kvalitní informace. Další auto bude elektro baterkáč. Mám zálusk na Hyundai Ioniq 5.

  MartinMartinPřed měsícem
  • Na ten se hodně těším. Korejci jsou v tomhle vážně dobří.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • fakt super,dobrá práce.. :)

  Zdeněk MáčalíkZdeněk MáčalíkPřed měsícem
  • Díky! :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Každá mince má dvě strany. Teď ještě vysvětlit fandům elektro aut, že elektřina v zásuvce není jen tak a stále rostoucí energetická náročnost a rostoucí snaha na přechod na "zelený" způsob výroby energie ( ano Rakousko dívám se tvým směrem ) má negativní dopad na stabilitu sítě a Evropě čím dál častěji hrozí blackouty. Jsem zvědavý kam se vývoj posune a jen doufám, že za 20 let až bude elektro auto opravdu dostupné ( Honda E je boží ale skoro milión za pidi auto je ekonomický nesmysl ) mi večer až lidé přijedou z práce a zapojí auta na nabíjení nebude problikávat světla doma :D PS: myslel tady někdo na lidi co bydlí v paneláku? Nechtěl by se mi každý večer házet z 10 patra buben s prodlužkou abych si nabil tu cenově dostupnou Teslu o které Elon básní už roky

  Lukáš PokornýLukáš PokornýPřed měsícem
  • To má. Nicméně v příštích letech budeme svědky obrovských změn v energetice. Současná síť s ničím takovým nepočítala, nyní už je to v plánech. Takže bych neměl strach.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Super content a triko :)

  JimmyPifPafJimmyPifPafPřed měsícem
  • Díky :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Super video. Klobouček dolů. O el. mob. se trochu zajímám, ale tady jsem se dozvěděl dost nových informací. Díky

  David HlaváčekDavid HlaváčekPřed měsícem
 • Souhlasim hlavně s tim rozdělenim pohonů, pro mě osobně nevidim uplně problém mít klasický elektrický auto na takový ty nákupy, dojetí do práce apod. a na zábavu na víkend spalováka tankovanýho tou syntetikou. Spíš je ale otázka jestli vůbec bude prostor aby nějaká automobilka vyráběla respektive prodávala pro takovej segment, konkrétně narážim na Euro 7.. Snad se tim taky budou zabejvat a podpořej i výzkum těch paliv a časem třeba i ta emisní norma projde nějakou úpravou v podobě právě nějaký výjimky pro danej segment, aby se nestalo že najednou se bude všechno vyrábět zase spalovací, to by kluci energetický určitě neradi..

  Martin FraněkMartin FraněkPřed měsícem
  • Porsche teď hodně investuje do syntetiky. Tuším, že to jmenuje e fuels. takže naděje žije

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Srozumitelně vysvětleno, díky!

  TheNemiqueTheNemiquePřed měsícem
 • Díky,fakt pěkně vysvětlené!

  TheJiratorTheJiratorPřed měsícem
 • Zajímavě podané názorové video, pár drobných nepřesností by se našlo, jedná pro mě zásadní nepřesnost ohledně bateriových aut je, že existuje nebo je snadno dostupná infrastruktura pro dobíjecí stanice (přirovnání k varné konvici). Dobíjecí stanice se vždy musí budovat blízko hlavního elektrického vedení ve městě nebo je nutné vybudovat odbočku. Vzhledem k tomu, že si neumím představit, že by se v blízké budoucnosti ve velkém rozmohlo sdílení aut a přičtu k tomu ideální dobu, kdy ve městech jsou pouze elektromobily, jsou obrovský problém přeplněná sídliště ve městech, kde se při výstavbě v 70 a 80 letech zdaleka nepočítalo s tolika auty - proto všichni dnes stojí kde se dá - není možné vybudovat parkoviště s dostatkem dobíjecích stanic nehledě na to, že elektrické vedení nebylo dimenzováno na takový odběr proudu a výměna těchto vedení je v horizontu desítek let. Proto argument, že scénář se 100% elektromobilitou nastane nejdříve za 15-20 let je dost na vodě. Uff trochu delší než jsem chtěl, ale snad se mi podařilo trochu problematiku, jak dostat elektřinu z elektrárny do elektromobilu.

  NanashiNanashiPřed měsícem
  • @Nanashi V noci treba dobit, len co sa cez den prejazdilo. 2kW dobiju za 12 hodin (od 18:00 do 06:00) 24kWh, co postacuje na dojazd 200km. Kedze priemerny najazd je okolo 50km denne, postaci to. Rychlonabijacky maju zmysel na predlzenie dojazdu nad bezny t.j. nad 300-400km, to na sidliskach netreba.

   Henrich RaduškaHenrich RaduškaPřed měsícem
  • @Henrich Raduška máte pravdu, že nástup bateriových elektromobilů bude relativně postupný. To bohužel nic nemění na tom že 2kW jsou nedostatečné bude třeba alespoň 50kW, tak jak je už dnes "běžné" a je důležité myslete na taková místa jako centrum Prahy, kde jde o desítky tisíc aut i kdyby elektro aut byla jen pětina je pořád o velkou zátěž pro síť, která v některých místech je z dob, kdy k jednu paneláku bylo 5 aut... Výměna takovýchto sítí je v podstatě na desítky let

   NanashiNanashiPřed měsícem
  • Priemerny vek aut je 15 rokov, cize ak by sa dnes prestali predavat spalovacie auta, tak o 15 rokov ich bude este polovica. Elektromobily sa nabijaju v 90% v noci prikonom 2kW. Cize rozvody to vydrzia, len sa vyrovna zatazenie cez den a v noci, co bude stabilizovat sustavu.

   Henrich RaduškaHenrich RaduškaPřed měsícem
  • Chápu, nicméně tohle je věc, na kterou je čas. Ono nebudou všichni jezdit v baterkách za rok :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Bomba 👍😉👍 tady je vidět, že to je Lobby, aby ropný magnati mohli jen přesunout svuj Business a budou vypadat zeleně a ještě jim budeme tleskat 😂🤣😂👍

  Marcel KurkaMarcel KurkaPřed měsícem
  • Je to tak :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Wau 👍veľmi zaujímavé informácie zhrnuté a zrozumiteľne dik moc fakt super!

  Peter MajtanPeter MajtanPřed měsícem
  • Díky :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Skvěle podaný a vysvětlený.

  Jan OdvárkaJan OdvárkaPřed měsícem
 • Prečo nemať elektrolizu v aute. Nejaké pokusy už boli. Vyrobený vodík rovno do nasavania 😅

  TheKeptnTheKeptnPřed měsícem
  • ​@TheKeptn Což je samozřejmě ještě mnohem horší a komplikovanější řešení. V tom případě byste potřeboval ještě větší baterii pro pohon té elektrolýzy, protože ten spalovací motor je ještě méně účinný než palivový článek s elektromotorem. Potřeboval byste tedy vyrábět ještě o to víc vodíku pro stejný dojezd.

   Martin BradaMartin BradaPřed měsícem
  • @Martin Brada ja som mylsel skôr spaľovací motor na vodík.

   TheKeptnTheKeptnPřed měsícem
  • A z čeho byste tu elektrolýzu v autě napájel? Předpokládám, že z baterie, kterou byste v tom autě musel vézt. A není pak lepší tedy rovnou pohánět elektromotor z té baterie, než tu energii naprosto zbytečně hnát přes dva ztrátové procesy? Smysl vodíkových aut je právě to, že tu energetickou přeměnu na vodík děláte mimo auto a vy pak vozíte jen ten relativně lehký a rychle natankovatelný vodík.

   Martin BradaMartin BradaPřed měsícem
  • Protože si neumím představit, že auto vyrobí tolik elektřiny, aby z toho něco bylo ... o zásobě vody nemluvě. Umím si to představit třeba na lodi.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • inu není to jednoduché..tak potom by to chtělo auta poháněné třeba myšlenkou 8DDD

  Peter D.Peter D.Před měsícem
  • S tím, kolik toho napřemýšlí většina lidí snad radši ani ne :D

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Vypadá to, že samotná auta na vodík by potřebovala vyřešit problém s tlakovou nádobou ( nádrží ). Osobní auto by potřebovalo nádrž na 700 atm, aby mělo nějaký kufr a zároveň slušný dojezd. Myslím si, že tudy cesta nepovede, taková nádrž bude hrozně drahá, vyžadovat revize, nejspíš tlakovou zkoušku na 1,5 násobek a do toho se ta nádrž nesmí za žádnou cenu roztrhnout, když by došlo k poškození při nehodě. Asi lepší bude vozit vodík v kapalné formě, kde stačí pouze vyřešit to, aby moc rychle nezplynoval a nemusel se příliš rychle upouštět. Jako druhá věc palivový články budou asi háklivý na čistotu vzduchu, třeba by to řešilo vozit si kyslík sebou, netuším vůbec kolik by ho bylo potřeba k poměru s vodíkem.

  Pavel TPavel TPřed měsícem
 • Dokud bude ropa tak se budou dělat převážně spalovací motory. Elektromobily jsou zatím mimo. Hlavně na to není tolik elektrické energie. Kdyby byly elektrická auta a každej ho po práci zapojil do elektrické sítě tak by nastal kolaps.

  Ondřej ŠimonOndřej ŠimonPřed měsícem
  • Ty seš nějak chytrej...

   Ondřej ŠimonOndřej ŠimonPřed měsícem
  • Píšete nesmysly a hlouposti. Tím autem dojede z práce nabitý. Chytří zaměstnavatelé poskytují nabíjení už dnes. Elektromobil se nabíjí, když parkuje. A navíc, co chcete nabíjet, když v průměru Čech ujede denně 40 km, tedy spotřebuje 4 kWh, tolik, co jeho elektrická trouba, aby upekla maso na sobotní oběd?

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • Jasné, srozumitelné a pochopí to i méně technicky založený člověk .Opravdu skvělé video.

  J BJ BPřed měsícem
  • Díky :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Ahoj, dozvíme se někde proč prodáváš svoji nádherou e39tku ?

  Ronem CersRonem CersPřed měsícem
  • Ahoj, to není žádná věda. Chci peníze, co v ní mám, investovat jinde :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Má pravdu, předseda. www.asep.cz/proc Prostě vodík si nevyrobím na vlastní střeše a to ještě nezmínil, že vzácné kovy ve vodíkovém vyvíječi elektřiny se nám spotřebovávají a podobně jako ty nádrže je potřeba je čas od času vyměnit. Prostě fakt dnes extrémně složitá a nákladná technologie. Zatímco bateriový elektromobil je prostě totéž, co Váš RC model. Baterka - měnič - elektromotorek.

  Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • mne to pride ze velke ropne spolocnosti chcu nahradu za ropu, tak budu robit vodik... rafinerky zostanu, servisy zostanu (narocne skladovanie, vysoke tlaky, zakony) takze sa nic nezmení.. stale budete zavysli na niekom. kdezto EV auta je mozne nabijat doma z FV elektrarny... a viete si ju postavit sami a to nevonia veľkým spolocnostiam. je to velmi jednoducha technologia. 250wp panel 50€, samsung sdi 94ah - 60€ axpert 200-300€...a ceny baterii velmi klesaju. ak bude giga berlin a tesla model 3 bude pod 25 000€ nic ine sa ani nevyplati, na strechy panely a vybavene... najlepsia je technologia ktora je jednoducha a dostupna

  Martin PaulovicMartin PaulovicPřed měsícem
  • Souhlasím

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Díky moc za krásné shrnutí. V rámci edukace našich zákazníků se na téma vodíku bavíme velmi často. Od teď vím, kam je mohu případně odkázat. Myslím, že informačně je to zcela vyčerpávající. Jen doplním, že je dobré si na jednotlivé technologie, se kterými se budeme v automobilovém průmyslu potkávat udělat vždy vlastní názor. Pokud jste z Prahy nebo Liberce, vyzkoušejte si elektromobil na vlastní kůži. Rádi Vám v tom pomůžeme. OM.

  Ondřej MiškovskýOndřej MiškovskýPřed měsícem
 • Ahoj. Nechceš být prezidentem? Já bych totiž konečně vydržel u novoročního projevu.

  Marcel PohadkaMarcel PohadkaPřed měsícem
  • :D ... zvážím

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • za každý auto vysadit adekvátní množství stromů

  Stan DaStan DaPřed měsícem
  • @Stan Da Aha, takže jste jen odpověděl na něco jiného a je to ve špatném vlákně :-)

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • @Radovan Burkovič nejsem Ježíš Kristus aby to musel vysvětlovat

   Stan DaStan DaPřed měsícem
  • @Stan Da Jaká sdílená ekonomika? O čem to mluvíte? MHD je sdílená ekonomika?

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • @Radovan Burkovič to težko sdílená ekonomika bude fungovat metropolích ale všichni nebudou bydlet ve městech možná se to namixuje

   Stan DaStan DaPřed měsícem
  • Lépe je to auto nepotřebovat a nevyrobit. Třeba dokopat byrokrady a politruky k smysluplné a použitelné MHD. Jinak dopadneme jak v USA, 2 auta v rodině a jakmile děti mají dostatečný věk, tak třetí, čtvrté.......

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • dobrý tričko

  Stan DaStan DaPřed měsícem
  • @Hrubis prosim

   Stan DaStan DaPřed měsícem
  • Díky :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Zdravím, jsem rád že někdo zpracoval video na toto téma i v česku. Nicméně chybí tu dost podstatná věc a tím jsou zdroje. Takhle to bohužel zní, že jste si ty čísla vymyslel. Tím nechci říct, že bych vám nevěřil, jen to není důvěryhodné. Také mi chybělo zmínit i pár výhod jež vodíkové auta přináší. Co palivový článek kromě elektřiny a vody vyrábí tak je také teplo, které si narozdíl od BEV nemusí dodatečně vyrábět. Pak také díky tomu, že vůz nasává vzduch a vypouští pouze vodu, tak tím čistí okolní vzduch. Hlavní benefit jaký vodíkové auta přináší oproti BEV je však způsob, jakým se doplňuje palivo (zejména pro většinu obyvatelstva jež parkují své auta na ulici). Nedokáži si představit, že co 2 auta to bude muset stát všude na každým parkovacím stání sloup s možností dobití. Kdežto u vodíkových aut lze pouze na již vybudovanou síť čerpaček přidat jeden stojan navíc. Tím chci říci, že pokud nemá člověk možnost nabíjet auto doma tak pak BEV postrádá smysl. Také mě napadá jak by existovali např. autobazary s BEV? To už by měli rovnou stavět své vlastní elektrárny na udržování baterii v BEV (pokud náhodu uniká vodík z nádrže stejným tempem jako elektřina z baterie, tak mne prosím poučte). A poslední bod, spíše na zamyšlení. Proč tedy největší automobilka světa Toyota s neméně malými výrobci jako Honda a Hyundai/Kia vsází vše na vodík? Je to snad nějaká ropná lobby? Nebo mají průzkumy o kterých nevíme? Jako poslední chci dodat, že tímto komentářem chci jen rozjet normální kultivovanou diskuzi.

  Jiří StrmiskaJiří StrmiskaPřed měsícem
  • @Jiří Strmiska Prostě jen to svinstvo ze vzduchu zůstane na těch filtrech a ty se pak musí měnit a likvidovat, jinak špína ze vzduchu zlikviduje palivový článek. Zaparkování k zásuvce neřešte, to vyřeší trh sám. Auto má u nás průměrnou životnost 15 let, takže dnes koupený spalovák doslouží nejdříve 2036. To už to tu bude vypadat zase jinak a nabíjecích míst budou tisíce. Současná baterka v elektroautě, pokud nejedou žádné spotřebiče, nepodléhá samovybíjení. Toyota opět otočila a už zase se vrací k čistě elektrickým vozům. Oni je umí, viz Toyota RAV 4 EV 10 let na trhu v ISA.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • @Jiří Strmiska ano Radovan má pravdu s tim filtrem a ještě bych dodal, že pujde o ne zrovna levný servisní úkon, filtr bude o dost složitější než kabinový protože PČ potřebuje extrémně čistý vzduch/kyslík dále má pravdu v tom, že tyto informace jsou běžně veřejně dostupné a hledání na Google zabere pár vteřin dále s Vámi nesouhlasím že Toyota a Hyundai vsadili všechno na vodik ... u Toyoty je vodik okrajová zalezitost (mají jenom Mirai) a Hyundai s Kiou vsadili spíše na BEV , mají několik elektrických modelů (připravují další viz. Ionic 5) a jsou kvalitativně a technologicky na špičce dále není pravda, že se Tesla rychle vybiji protože je pořád online, když auto zamknete a nebude se probouzet aplikací, tak tzv. usne a odběr je menší než 1% za den, moje vlastní zkušenost a dalších stovek uživatelů Tesly v ČR ;)

   CarlosCarlosPřed měsícem
  • @Radovan Burkovič Budu postupně reagovat na vaše reakce tak jste je napsal. Ke zdrojům..To nic nemění na tom že pokud chci točit video, psát knihu atd. a chci uvádět fakta tak se zkráka musí ozdrojovat aby byl daný výsledek věrohodný. Ke čištění vzduchu.. za mě bych to jako za čištění vzduchu bral. Pakliže je na vstupu špinavý vzduch a na výstupu čistá voda. Přiznám se že nevím nic o filterch který filtrují vzduch pro palivový článek. Tudíž nedokáži reagovat jak moc velký problém pak likvidace oněch filtrů je. K nabíjení... Ano dát na každý dům zásuvku ven je možnost, ale pořád to neřeší problém toho když nemám možnost to auto k té zásuvce jak zaparkovat (sídliště, řadové domy atd.) Ano v autobazarech je už jsou elektromobily ale ve velmi malém počtu, takže to zatím stíhají nabíjet i ze 230V. Nicméně předpokládám že tak jako na mobilu či ntb tak baterie nevydrží nabitá dlouho obzvlášť když stojí venku. Proto je potřeba BEV nabíjet doma. K Toyotě... pokud vím tak BEV museli udělat prtž už museli, taky to udělali to nejjednodušší cestou (úpravou auta se spalovacím motorem), zrovna japonci jsou dost konzervativní a s hybridy ukázali, že neuvěřitelně předběhli dobu. Nyní už několik let pracují na vodíku. Čas ukáže jak moc modré bylo i toto rozhodnutí.

   Jiří StrmiskaJiří StrmiskaPřed měsícem
  • Jste bohužel úplně vedle se vším, co píšete. Ty zdroje si lehce dohledáte, to je fyzika a chemie střední školy,. Ostatně zkuste si doma sám vodík vyrobit a změřte si to, ten pokus se na SŠ taky dělá. Ano, ve videu není problém odpadního tepla a nutnosti chlazení palivového článku, na což se spotřebovává další elektřina. Topit totiž potřebujeme jen v zimě. 1/4 roku. K žádnému čištění vzduchu nedochází, protože z vodíkového elektromobilu vychází jen voda, žádný čistý vzduch. Ano, nečistoty ze vzduchu se zachytávají na filtrech přivádějících vzduch do palivového článku, ale ty se pak mění a složitě likvidují. Vzduch čistí každé auto tím, že si zapnete ventilátor a Váš kabinový pylový filtr ho přečistí, pustí do kabiny a odtud přetlakem do okolí ven. Jen bateriový a vodíkový elektromobil k tomu nedodá jedy a smrad z výfukových plynů. Vystrčit obyčejnou zásuvku na fasádu stojí daleko méně energie a zdrojů, než budovat benzínky nebo plničky vodíku. I ten červený pětikolík 400V 16A 11 kW má každý rodinný domek. Rychlonabíjecí stojany jsou problém toho, že jen pár automobilek dává do elektromobilů palubní nabíječky od 11 kW výkonu výše. V autobazarech se BEV běžně prodávají, elektřina z nich nikam neutíká, pokud je auto celkově vypnuté. Utíká třeba z Tesly, protože ta je stále online a tak jako každý počítač na datech něco žere. Samozřejmě není problém mít v bazaru auto stále v obyčejné zásuvce s 8-10A. Ostatně pokud vidíte to vystavené spalovací auto na stojanu se svítícími světly,, tak samozřejmě k němu vede kabel a baterka se nonstop nabíjí z elektrické zásuvky. Ano, pan Toyoda je mimo. Ale už otočil. tedy pokud hovoříme o hybridech versus čistý elektromobil. Ve vodíku zatím s Korejci jako země bez surovin vidí možnost nedovážet suroviny, ale z OZE mít elektřinu a skladovat ji do vodíku a tedy na ni i jezdit. Jinak vodík v dnešním podání je pořád ropná lobby. I u nás v Ostravě, kde má být vodíkové údolí, mají meziměstské autobusy jezdit na vodík, prvotně trasy Ostrava-Frýdecko a Karvinsko, stejně jako vlaky na neelektrifikovaných tratích, prvotně podhůří Beskyd Ostravice a dále. na můj dotaz, co se stane až odpadní plyn z Arcelor Mittal, dnes Liberty, kdysi Nová Huť nebude díky útlumu výroby k dispozici, řekli, že plán B neexistuje. tedy zamlčeli, že mají Borsodchem, kdysi Moravské chemické závody, kde vodík z plynu a ropy a dělají už dnes. www.asep.cz

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • za mě ještě budou mít velký slovo hybridy - největší úspora s nejmenšími náklady.

  Tibor PresinszkyTibor PresinszkyPřed měsícem
  • @Tibor Presinszky Je to jen o vožení 2 technologií, kdy spalovací převažuje. Elektřina je využívána pouze pro zvýšení výkonu, překlenutí turbo mezery, rychlejší rozjezdy, nic, co by mělo společného s úsporným provozem a čistým vzduchem.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • @Radovan Burkovič doporučuju podívat se na Porsche Panameru hybrid a pochopíte, že to není "jen vožení 2 technologií a baterie k tomu"

   Tibor PresinszkyTibor PresinszkyPřed měsícem
  • Diky rekuperaci maji podstatne nizsi spotrebu a maji lepsi akceleraci.

   Tibor PresinszkyTibor PresinszkyPřed měsícem
  • O to se snaží Toyota už 20 let a výsledkem je jen vožení 2 technologií a baterie k tomu.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • další možnost elektromobilu je, že autobaterie může sloužit jako akumulace elektřiny v off grid domásnostech

  Tibor PresinszkyTibor PresinszkyPřed měsícem
  • @Tibor Presinszky Ano, o tom to bohužel celé je. Proto byl pro všechny vladaře a diktátory vždy největším nepřítelem sedlák, co si vypěstoval na svém, jezdil zvířaty ze svého krmenými a v podstatě od okolí nic nepotřeboval. A ještě si dovolil mít vlastní názory.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • @Radovan Burkovič narušil by se monopol kdyby lidi začali být energeticky nezávislí

   Tibor PresinszkyTibor PresinszkyPřed měsícem
  • Mitsubishi iMiev technologie zvládnutá a v Japonsku k autu nabízená už ve 2016. Podobně Nissan Leaf. Viz videa na CSworld, u Mitsubishi přímo překlad jejich webovek. cena 20 tisíc Kč za invertor a nutno přehrát firmware v servise. V Evropě obojí nedostupné. Proč asi, že?

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • Na úrovni

  PeterPeterPřed měsícem
 • vodík se hodí jen jako akumulace přebytečné elektrické energie, ale do auta to nedává význam. s vodíkem údajně přišly us automobilky, aby se vyhnuli elektromobilitě. ale vodík byl jenom koncept, který věděli, že je nikdy neohrozí.

  Tibor PresinszkyTibor PresinszkyPřed měsícem
 • Vodík není voda, ten nemůže převážet každý řidič kamionu nebo cisterny.

  Vít OžanaVít OžanaPřed měsícem
 • Vodík v Európe, či v USA nemá veľký zmysel, kvôli tomu, čo bolo povedané vo videu. Dobré je sa ale zamyslieť, prečo vlastne niekto vyvíja niečo, čo má jazdiť na vodík, keď je to tak neefektívne a tak drahé.....sú krajiny, ktoré nemajú inú možnosť, len ísť takouto cestou. Vodíkovú cestu začali Japonci, a tí sa tohto nemôžu vzdať, lebo inú možnosť de fakto ani nemajú, keďže nemajú takmer žiadne nerastné bohatstvo. Ale majú Slnko, majú vodu, takže do budúcna sú to jediné dve suroviny, ktoré sú dokonca zadarmo, a ktoré sa nikdy neminú. Inak k Japonsku sa pridala Južná Kórea, a aj na počudovanie aj Čína(to už netuším prečo). Na spotrebe závislé USA a EU asi nikdy nedokážu pochopiť toto japonské zmýšľanie.....

  robert bezakrobert bezakPřed měsícem
  • Ano, to je přesně důvod Japonců a Korejců, proč vodík. Aby měli kam ukládat OZE. Jinak kromě Tesel jen Mitsubishi a Nissan dnes umí dávat z auta elektřinu zpět do sítě, iMiev i Leaf zhruba od r.2016. V Japonsku Vám to prodají. V EU nedodávají.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • Super, kdyby takový pohled na svět mělo víc lidí, žilo by se nám ještě lépe 🙂 Rozumné slova a žádná hysterie, že to je nejlepší a tamto je zlo jak někteří umí.

  David PolachDavid PolachPřed měsícem
 • Tak tohle video je bomba, fakt super. Dík moc. U polední pauzy v práci to bylo čiré autoporno. Úžasně vypracované.

  Jakub KladnicekJakub KladnicekPřed měsícem
  • Díky moc :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Popravdě.. taky jsem si myslel, že v budoucnosti bude spíše vodík.. a nikdy by mě nenapadlo, že ty auta jsou tak složité a navíc tak složité na údržbu. Krom toho jestli je kilo na 100km a kilo stojí 250 korun moc se ani nevyplatí.. Spíše je teď zajímavé co dělá BMW, že si "vyrábí" benzín mimo fosilní paliva a je uhlíkově neutrální. Moc pěkné video a jen tak dál.. Rád se něco takového nového dozvím.

  Jakub TalašJakub TalašPřed měsícem
  • ​@Jakub Talaš Synteticke paliva z uhlia pohanali celu nemecku armadu v druhej svetovej vojne. Bolo to drahe, ale nemali inu moznost. Pri vyrobe z CO2 je este potrebne zachytit CO2 a rozlozit ho. Co je este drahsie. proste do vyroby takeho je potrebne vlozit ovela viac energie, nez sa ziska jeho pouzitim. Niesu to percenta, desiatky percent, ale nasobky. Preto a pre zakladne prirodne zakony je to neefektivne, lebo tu energiu, potrebnu pre vyrobu je ovela efektivnejsie pouzit priamo.

   Henrich RaduškaHenrich RaduškaPřed měsícem
  • @Henrich Raduška tak je to teď teprve v začátcích :) Četl jsem o tom cca 3 měsíce zpět. A více informací o tom zatím nevím :)

   Jakub TalašJakub TalašPřed měsícem
  • U syntetickych paliv je ta ucinnost a teda aj ekonomika este daleko horsia, nez u vodiku.

   Henrich RaduškaHenrich RaduškaPřed měsícem
 • Palec nahoru, dobrá práce Hrubis, osvěta je potřeba, snad to uvidí co nejvíc lidí, hned jsem sdílel...

  Tomáš KoryčánekTomáš KoryčánekPřed měsícem
  • Díky moc. To byl přesně cíl, snad se dostane k co nejvíce lidem.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Obrovská gratulace ke skvělému videu! Neskutečně nastudované a komplexní. Palec nahoru a odběr. Nikdo to nikde nemá lépe shrnuté! Děkuji ti za tuto osvětu. :-)

  Aleš MüllerAleš MüllerPřed měsícem
  • Díky moc! Jsem rád, že se líbilo :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Já bych si dal mini reaktor.

  RomanRomanPřed měsícem
  • Ano, ty pokusy tady jsou a v podstatě je jediné omezení - terorismus a teroristické státy. Proto si jaderný klub dobře hlídá, aby mezi sebe nikoho dalšího nepustil. Nemusí mít rovnou jadernou bombu. Ale rozmetáte jedno autíčko s reaktorem uprostřed Prahy a máte ji před lidmi zakonzervovanou na 500 let minimálně. Špinavá bomba se tomu říká, něco jako podomácku vyrobená trubka s třaskavinou naplněná hřebíky. Jen ten dopad a stovky let trvající následky.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • Bylo 100 let páry , ted je 100 let ropy , pak 100 let elektriky a pak je mi to jedno , nebo se vrátíme na koně. SUPER NAŠTUDOVÁNO

  RomanRomanPřed měsícem
  • @Roman Jsem bohužel stejného názoru jako Vy, Korona je podle mne šikovně rozpoutaná hybridní válka prostřednictvím biologické zbraně z čínských laboratoří. Nejprve ze sebe udělali oběti, pak ji rozvezli prostřednictvím letišť a svých lidí do celého světa a následně na ni začali vydělávat, třeba dodávkami roušek a dalšího vybavení celému světu. Současně běžela a běží dezinformační válka na internetu, i s takovými nesmysly, jako že korona přišla z Česka. No a poslední čísla tomu jen dávají za pravdu, 2,8% růst čínské ekonomiky za koronavirový rok 2020 hovoří za vše. Ano, byli zvyklí na dvouciferný, ale jejich nepřátelé, tedy i my, jsme v zadeli.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • @Radovan Burkovič Už je 3 válka - covid

   RomanRomanPřed měsícem
  • Hu, Vy ale strašíte jako Einstein. ten taky říkal, že neví, čím bude vedena 3.světová válka, zato ví, jak bude vedena 4.světová válka - pěstními klíny a kamennými sekerami.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • Skvelé video plné užitočných informácií. Ešte doplním že vodík má strašne malé molekuly a sublimuje prakticky cez čokoľvek. Takže ak necháš dlho stáť vodík po čase máš prázdnu nádrž. Ďalej tie plniace stanice udržujú nižší tlak ako je treba a majú menšiu nádrž ktorá ma tlak správny a ta sa priebežne doplňuje. Prvých pár áut by natankovalo normálne do plna ale ostatné by museli počkať alebo natankovať nižší tlak čiže nižší dojazd. Batérie nie sú dokonalé ale je to zatiaľ jediná použiteľná alternatíva. Alebo znovu koňe. Niektorí sa stále oháňajú že chcú možnosť výberu že či elektro alebo spalovak alebo niečo iné. Tak aj ja chcem možnosť výberu a nechcem dýchať ten sajrajt a skracovať si život. Nech si jazdia iba pod svojimi oknami a ja nech si môžem vybrať čistý vzduch. Niekedy nie je múdre dať ľuďom na výber pretože by sme ešte stále žili v jaskyni keďže ľudia sa boja všetkého nového.

  Mario KovačičMario KovačičPřed měsícem
 • Nikdo nikoho nezarizne. Budoucnost je nejaky rozumny mix plynu, elektriky, benzinu, nafty a vodiku.

  Pompo ZPompo ZPřed měsícem
  • alebo nas este prekvapi nejaky iny druh alternativneho pohonu...

   Vladimír BugárVladimír BugárPřed měsícem
  • Souhlasím

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Super video, je by bylo fajn uvést zdroje.

  Jan KubátJan KubátPřed měsícem
 • Výborne video..... Šéf Toy sa vyjadril, že vidí budúcnosť práve vo vodíku. Čas ukáže ako to bude no zatiaľ to vyzerá , že to tak skoro nebude. Hrubis 👍

  Laci AralLaci AralPřed měsícem
  • @Hrubis Budoucnost? Vodík = jaderná fůze. Takže dejme tomu trochu času.Japonci myslí trochu dál.

   Petr KunčíkPetr KunčíkPřed měsícem
  • Samozřejmě všechno ukáže až čas, ale u Toyoty je to zcela logické. Zaprvé jsou šíleně pozadu s vývojem bateriových elektromobilů, zadruhé Japonsko chce být první vodíkovou společností na světě.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • skvěle vypracované! Souhlasim, že vodík má využití hlavně v průmyslu (náklaďáky, lodě apod.)

  Jonáš AdamJonáš AdamPřed měsícem
  • Díky moc!

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Snad to dožiju s klasickým benzínem kuuur

  Martin KrejciMartin KrejciPřed měsícem
  • Záleží, kolik Vám je. Minimálně 20-30 let tu budou spalováky určitě, už jen proto, že je automobilky chrlí jako zběsilé a třeba v ČR e průměrné stáří osobního auta 15 let. Takže dnešní prodané auto ve 2021 tady zcela jistě ve 2036 pořád bude.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • Toho bych se nebál :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Skvele informativni video. Jen teda okrajovka, ktera nezaznela, vodik ma budoucnost i na zeleznici v regionech, kde nejsou v blizkosti elektrifikovane trate.

  Tomas PeterkaTomas PeterkaPřed měsícem
  • @Tomas Peterka Bateriové vlaky to pokryjí samozřejmě úplně v pohodě. Pokud vlak stojí kdekoliv ve stanici, pak v té stanici je minimálně červený pětikolík 400V 32A, tedy 22 kW, i v té nejmenší. Za hodinu stání nabije bez jakéhokoli dodatečného stavění čehokoli a posilování přípojky 22 kWh do baterie. Pokud by stál 10 hodin, je to 220 kWh, pro představu 2x plná baterka nejsilnějších aut Tesla, co mají přijít na trh koncem roku 2021. Pro jejich nasazení hraje i kopcovitost tratí, kde každé brzdění je rekuperace a zpětné nabíjení baterií. Už jsme se posunuli od 1:3 na 1:2, tedy na 100 m brzdění nabijeme na 50 m další jízdy.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • @Tomas Peterka Jenže to je u vodíku stejné, jako s tím nabíjením lokomotiv s baterkami. Akorát že pro ně už máme troleje, trubky s vodíkem ne. A pokud trochu rozumíte železnici tak víte, že třeba osobní výkon se objednává na XY let dopředu a taková lokomotiva pak tu trať třeba 20 let neopustí. A lokomotivy se dnes už dělají modulárně. Poručíte si proto 2 desítky lokomotiv pro tuto trať a hotovo. Výrobce rád dodá. protože má na 20 let servis a na určitém místě. Do dalšího provozu mohou také, jsou to elektriky.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • ​@Radovan Burkovič Ano, prave v Siemensu vodikove lokomotivy zkousi. A myslim si, ze ta nosna myslenka ma hlavu a patu. Hlavnim problemem bateriovych vlaku je, ze v idealnim pripade maji mit obe dve konecne stanice zavedene trakcni vedeni. Problem pak nastava v pripade, ze bychom meli trat, kde po dlouhe vzdalenosti musi vlak nocovat bez moznosti se nabit pres trakcni vedeni. Nedej boze v zime. A pak vyrazit nazpet, aby se mohli dobit. Nevim presne, jak jezdi vlaky v okoli Liberce, ale myslim si, ze soucasne bateriove vlaky nedaji cestu z Hradce nebo Decina do Liberce a nazpet. A nebo napriklad trat z Plzne pres Domazlice na Furth im Wald, ktera je soucasti mezinarodniho tranzitniho koridoru RFC 9 a neni zatim jeste elektrifikovana. A tam by mel mit potencial prave vodik. O tom, ze jezdit na elektrinu vs. jezdit na vodik je energeticky neefektivni, to se s Vami nepru. To je proste fakt. Ale porad ma vodik z pohledu efektivity vyroby a transportu vodiku + ucinnost vodikovych clanku navrch nad naftou.

   Tomas PeterkaTomas PeterkaPřed měsícem
  • Tady to není tak jasné, protože již dnes máme k dispozici hybridní lokomotivy, co by právě v ČR krásně kombinovaly dopravu pod trolejí se současným nabíjením baterií a pak pokračovaly na baterku a po najetí na elektrifikovanou trať se opět nabíjely. Navíc váha lokomotivy je v případě železnice plus celé věci, takže baterky nevadí, naopak. Němci vodík zkoušejí, Siemes i prakticky, ale problém je stále v té brutální neefektivitě jeho výroby, skladování a přečerpávání , což spotřebovává další elektřinu, na kterou bateriová lokomotiva rovnou jezdí. Je to podobné jako s benzínem, kde jen v rafinerii je spotřeba 1,3 kWh na 1 L benzínu, na což elektromobil rovnou ujede 10 km.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
 • Teď tomu rozumím mnohem víc. Skvělá práce.

  taras shmatkovtaras shmatkovPřed měsícem
  • Bezvadný, to jsem rád :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Diky Hrubis..Super video 👍

  Miroslav TravnicekMiroslav TravnicekPřed měsícem
 • Souhlasím naprosto se vším. A fakt nechápu ta náboženství kolem různých druhů pohonů. Díky za shrnutí.

  Jaroslav KvapilJaroslav KvapilPřed měsícem
 • Hrubis, nádherně jsi to technicky popsal o tom vodíku, jsi opravdu bedna a chytrý človek, ALE ALE ALE PROOOČ?.... proč celé to video bylo na začátku skrytě a na konci už zcela nepokrytě postavené jako obhajoba uměle tlačené elektromobility osobní dopravy? Jsi už dost významný influencer v automotive, prezentuješ se jako velký nadšenec klasických aut, na triku máš „Save the manual“ (tímhle videem to asi neklapne), za sebou na zdi máš obrázek Nordsfleife.. A přesto všechno jsi zcela nepochopitelně ani jediným slůvkem nezmínil ta bezprecedentní zvěrstva, která ve jménu melounových zítřků (zelené na povrchu a rudé uvnitř) nařídila EU. Myslím to, že spalovací motory totálně zavraždila a to ve formě zločinných sankcí. Za každý gram CO2 nad 90g - tedy vše co má spotřebu nad cca 4,0l automobilky platí pokuty. V řeči čísel kterým každý rozumí - u VW koncern motoru 2.0 TSi 140kw se 8,0l spotřebou platí koncern 210.000 Kč!!!!!!! za to že si dovolili vyrobit takové auto. A právě aby neplatili, musí prodávat elektromobily které mají papírově 0g CO2 (energie jim podle úředníků skáče do baterek ze stromů). A paralelně s tímto zvěrstvem EU ještě uměle dotuje elektromobilitu jako takovou, a aby toho nebylo málo, tak rovnou třídního nepřítele - spalovací motor - do budoucna úplně zakazuje. To je jak soupeře v běhu na 1500 m střelit do nohy, pak ho zfetovat a pak se mu při běhu, kdy začne ztrácet smát, že už mám skoro lepší čas než on..a davy ovčanů na tribunách tleskají .... A toto vše se děje ve chvíli, kdy spalovací motor dosáhl v Evropě s platností normy EURO 6d (podzim 2019) po 100 letech piplání generací inženýrů naprosté dokonalosti a emisní čistoty (diesel i benzín) a z výfuků již vychází čistší plyny než tam sáním vstupují (alespoň ve velko- městech to platí z hlediska obsahu pevnych castic). Negativní podíl na C02 (není škodlivý pro člověka, ale otepluje planetu) je ve světovém měřítku naprosto marginální a jen na tomto je celá elektro loby postavená. Mega vtipné je v tomto zákaz vjezdu pár let starých aut do centra Hamburku, když o pár kilometrů dál parkují zaoceánské parníky, kde není zadné zařízení emise nic snižující. V kontextu výše uvedeného je to, jak smířlivě mluvíš o možnosti volby typu pohonu, mluviš dokonce o TRHU atd. buď z tvojí strany extrémně nevyvážené omylem a nebo zcela záměrně…? V přímém přenosu se tady bez povšimnutí mainstream medií (TV, YT kanály) odehrává výše popsaná zvěrstva a zcela se ignorují věci patrné selským rozumem, že elektromobil si asi na Jižním městě nebo Petržalce nebo jiném sídlišti nikdo hromadně nedobije, stejně tak plocha a kapacita benzínek se nezvětší 20-ti násobně („tankování 2 min vs 40 min)...pokud se tedy nerozkope celá republika a nepoloží nové kabely..dále je tu hašení vozidel havarovaných vozidel, jejich servis, ekologie těžby lithia atd. atd. atd. atd. Elektromobilita je super, pokud přijde přirozeně, tak jak přirozenou nabídkou a poptávkou trh jednotlivým hráčům dovolí a zákazníci sami ocení její výhody. Toto by bylo přínosné pro všechny. Běžné lidi, přírodu, průmysl i nás nadšence do aut. Ok, jistá míra regulace státu (EU) ve jménu zdraví a záchrany planety je někdy na místě, ale tady se z toho stalo zvrácené politikum, které se paradoxně obrátí proti nejchudším litem a přírodě jako takové. Důsledkem je to, že Fabia nestojí 200 tis, ale 300 tis a trh s ojetinami časem zmizí a lidi z nízkopříjmové části obyvatelstva budou jezdit jen MHD. Na nové auto mít nebudou a jetý elektromobil bude při první opravě znamenat rodinný bankrot. Ceny starých aut, 10x zdaněných poletí přesto do nebes. Než je velký bratr zakáže. Ty jako nadšenec a evidentně zdatný technik bys měl být tím, kdo bude do posledního dechu bojovat za zdravý selský rozum, kterým je český člověk pověstný, spojovat se s kolegy z oboru a šířit osvětu. Proč to nečiníš a přehlížíš výše uvedené? Chce se mi plakat, když vidím, kam se to řítí a lidé jako ty to všechno nepřímo / skrytě / podprahově podporují, jak kdyby je někdo očaroval nebo jim něco nalil do pití…nebo..?? Tohle o elektromobilitě zase ve stručně říkají tvojí kolegové ze Světa motorů a kdo má jen kusé informace, tak by měl mrknout - csworld.info/mem/video/ZcesbaZ4qJOkros.html&t Snad tady ten koment zůstane pro vyváženost tématu. Uvidíme..

  gileraman65gileraman65Před měsícem
  • @gileraman65 Lidé chtějí en čistý vzduch. EU dala automobilkám na řešení více než 10 let. Odpovědí byl dieselgate a další podvody. Takže nastoupily pokuty za nesmyslný CO2, prostě nějaké měření se zavést muselo. Ty externality z provozu spalováků totiž stále platíme z daní a to je špatně.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • @Radovan Burkovič váš komentář je plný obecných řečí tendenčně bagatelizujících konkrétní fakta. Lži? Můžete být konkrétní v mojí neznalosti, nepochopení a neinformovanosti? Pracuju v oboru a tématikou emisních systémů se profesně zabývám. To že automobilky platí pokuty za každý gram CO2 na 90g/km je fakt. je to 90 EUR a u toho motoru 2.0 TSi to vychází na těch 200.000 Kč. Že je to bezprecedentní ohýbání trhu pochopí snad každý.

   gileraman65gileraman65Před měsícem
  • @Hrubis Jak to, že to nikdo nezakazuje. Copak ta zlodějská pokuta 90 EUR, za gram CO2 nad flotilový průměr 90 g (tedy vše se spotřebou nad cca 4,0l!!) je co? To není přímý zákaz, ale nepřímá likvidace. U toho příkladu motoru 2.0 TSi je to pokuta přes 200.000 Kč jak jsem psal výše.. každej si to může spočítat. Je to totální odepsání všech výkonnějších motorů, na které teď mají jednotlivé země a dealeři KVÓTY a nemůžou prodat auta která mají v ceníku... A ty jinak běžné motory se spotřebou 5 litrů a více se musejí doplňovat o zbytečnosti startér generátory a hrají si na papírově nižší spotřebu na prvních 50 km. Jak tohle můžeš dělat, že nevidíš, když jsi evidentně vzdělaný na to jít extrémně do detailu v tématu, které tě zajímá? Tohle téma o vodíku si zpracoval luxusně. Ale konfrontace vodíku s elektromobily vůbec není na pořadu dne jak vidíš a je to téma pro diskutéry jako zde..tedy pro salónní a hospodské debaty erudovaných, ale konfrontace elektromobilů právě s klasickými auty postihne všechny lidi v EU. Ohýbají se fyzikální zákony, fakta a trh. Za mě obrovské zklamání, že za tohle nebojuješ a neuchopil si tohle téma tak fakticky právě jako teď s tím vodíkem. Kromě Světa motorů tady totálně selhala celá novinářská obec.

   gileraman65gileraman65Před měsícem
  • Váš komentář je plný nesmyslů, klišé a fám, nepochopení, neinformovanosti a neznalosti. Pohybujete se někde kolem roku 2011 a moc čtete autoforum.cz a jiné ropnou lobby placené média za vyložené lži a překrucování faktů. Viz výše v diskusi.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • Rozhodně to není obhajoba elektromobilu. Jen podrobnější vysvětlení palivových článků. Motivace k tomu videu byla především taková, že se stále víc lidí ohání vodíkem bez toho, aby si k tomu něco zjistili. Netvrdím, že baterky jsou jediná cesta, ale je to lepší cesta než vodík. Tahle tématika zbytečně vytváří rozdělování názorů, a vytváří strany které proti sobě "válčí" jen kvůli odlišné filozofii. Podle mě je to zbytečné. Já jsem petrolhead, ale to nemusí znamenta, že budu nenávidět všechno nové. Žijeme na prahu nové éry, a mám tu výsadu, že všechno sledujeme z první řady. Za mě je to skvělé. A spalováky nám nikdo nezakazuje. Ani si nemyslím, že se to v nejbližší desetiletí stane. A i potom bude stále možnost provozovat klasiky. Což je za mě v pořádku, protože nová auta mě už pár let uplně netáhou.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Cenim triko! Je skoro tak dobrý jako moje oblíbený "Real men use three pedals" 😂 No a k videu - myslim, že super, protože člověk jako já, kterej tuhle technologii úplně nesleduje, tak přesně ví jen "vodíku je nejvíc ve vesmíru", "odpad je voda", "tankuju to jako benzín/naftu"... Celkově si myslim, že pro baterie hraje fakt, že v nějakou dobu (10-15-20 let zpátky) se automobilky v podstatě rozhodli pro baterky...co se týče efektivity získávání vodíku, tak napumpovat finance do vývoje technologií k získávání vodíku místo vývoje baterek, tak se to určitě zlepší, přece jen vrtný plošiny pro těžbu ropy taky nejsou/nebyly za hubičku, z tohohle pohledu bych to černě neviděl. Že bude problém infrastruktura je otázka, pokud by se zlepšila efektivita výroby vodíku, jak píšu výše, a každá čerpačka by byla schopná vyrábět dostatek, tak podle mě infrastruktura už existuje v podobě dnešních čerpaček (chápu finančně je to solidně přitažený za vlasy, ale proč ne, jde o hypotézy ne) a v tu chvíli by vodíkový auta měly jednu zásadní výhodu - proti dnešním autům by nevyžadovaly změnu chování běžný populace a to je věc, která si myslim hraje hodně velkou roli. Pro baterky v osobácích jednoznačně hraje to, že velký automobilky budou teď tlačit baterky. Ono je to logický, ty prachy do vývoje baterek jsou už napumpovaný, tak přece nebudou tlačit něco jinýho, to nedává smysl 😃

  Jakub OlejníkJakub OlejníkPřed měsícem
  • @Vladimír Bugár jo takhle vůle majitele...to se omlouvám za nepochopení...

   Jakub OlejníkJakub OlejníkPřed měsícem
  • @Jakub Olejník ja som sa dobre vyjadril, len vy ste to nepochopili, tak este raz zopakujem moju odpoved: takze ono to ide, len vola nie je... ;)

   Vladimír BugárVladimír BugárPřed měsícem
  • @Vladimír Bugár takže máte problém rozumět větě "na soukromým pozemku, kde mám pronajatý parkovací místo, kde majitel takovou změnu nechce"?

   Jakub OlejníkJakub OlejníkPřed měsícem
  • @Jakub Olejník ja som si ho precital, aj tie pred tym... a aj ja a ako badam, tak aj Radovan sme ich pochopili... ;)

   Vladimír BugárVladimír BugárPřed měsícem
  • @Vladimír Bugár prosím přečtěte si ten poslední komentář ještě jednou...

   Jakub OlejníkJakub OlejníkPřed měsícem
 • Výborné video, asi najlepšie čo som videl za poslednú dobu týkajúce sa elektromobility. Kanály na YT zamerané na túto tému sú v niektorých oblastiach zaujaté a neobjektívne, špeciálne pokiaľ ide o Teslu. A človek, ktorý o sebe v jednom videu povedal, že je petrolhead dokáže hovoriť nezaujato aj o elektromobilite 👍 Možno bude možné, aby si vodíkové auto vyrábalo vodik samo, problém je, že by k tomu potrebovalo vodu. Tu je článok z 2017, netuším ako sa táto technológia odvtedy posunula techbox.dennikn.sk/nanocastice-hlinika-vyrobia-vodik-z-vody-lahko-rychlo/

  yanick76yanick76Před měsícem
  • @Hrubis právě proto, že jsi petrollhead, bych video s takovýmto nadhledem nečekal. Palec.

   Michal ŠulákMichal ŠulákPřed měsícem
  • Díky moc. Já jsem petrollhead tělem i duší, ale to neznamená, že musím odmítat nové věci. Osobně mám elektromobily moc rád, a myslím, že by se o nich mělo mluvit. Ne na ně plivat jen z principu. Umím si představit, že třeba obří nákladní lodě budou schopné si vozit vlastní vodíkovou výrobnu, ale bohužel do toho nevidím tak hluboko, takže je to spíš teorie.

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • nemám co dodat. Perfektně zvládnuté vysvětlení nevýhod vodíkových vozů a důvodů proč se nejspíše pro osobní přepravu nikdy nerozšíří.

  Jiří ZýkaJiří ZýkaPřed měsícem
  • Díky moc, jsem rád, že se líbilo :)

   HrubisHrubisPřed měsícem
 • Vodik by se mel vyrabet elektrolýzou v africkych zemích u pobřeží a využívat solár či solární tepelnou elektrárnu. Bohužel problem jsou peníze a převoz vodiku.

  Dawson112567Dawson112567Před měsícem
  • Zkuste si to spočítat. Je to nesmysl. Smysl dávaly FVE a větrníky na Sahaře, jenže u FVE je problém s jemným pískem, zasypával je. U větrníků ničil ložiska a obrušoval je. No a k tomu teroristi a nestabilní region navrch. Podmořský kabel do Evropy je v tomto případě to nejjednodušší. Je to smutné, ale je to tak.

   Radovan BurkovičRadovan BurkovičPřed měsícem
  • tZemě na pobřeží samozřejmě můžou vodík využít. Například Irsko má ambice stát se vodíkovou společností, stejně jako Japonsko. Jak říkám, jsou místa a segmenty, kde to smysl má.

   HrubisHrubisPřed měsícem
CSworld